Handgjord SNÖDROPPE PÅ LÖK i papper NO. 3
Denna produkt är tyvärr slut i lager.
Snödroppen är ofta den allra första blomma som vågar sig upp ur den kalla jorden. Den är en stillsam budbärare om ljusare dagar, om nytt liv och om naturens återkomst.
Dessa små snödroppar är varsamt handgjorda i papper av mig; Linnéa Ahlsten Lundgren, för att föreviga en liten bit av våren. Varje blomma och blad formas för hand för att få sitt egna mjuka fall och naturliga rörelse. Den lilla löken med sina rötter är även de skapade för hand - som en påminnelse om livet under under jorden där allt börjar.
Varje exemplar är unikt och tillverkas i en mycket liten upplaga i min ateljé i Burgsvik på Gotland. Blommorna är behandlade med UV-skydd för att skydda mot solens blekande strålar. Men låt bli att ställ dem direkt i ett fönster eller likande, då risken finns att papprets bleks ändå. Förvara dem gärna mörkt när de inte används.
En evighetsblomma som aldrig vissnar. En stillsam hyllning till vårens första blomning. En blomma att plocka fram varje vår i väntan och längtan.
STORLEK:
Ca 15 cm hög och kan stå själv
SNÖDROPPE NO. 3 har 1st utslagen blomma, 1st knopp och en lök.